Drinking bottle RETUMBLER-GIBRALTAR black branded sample
Product number: 52456-BK-UV
92% Recycling rate
- Capacity: 860 ml
- Leakproof
- Dishwasher safe
- Micro powder coating
- Suitable for carbonated drinks
This branded sample belongs to the following products:
An elegant stainless steel bottle for design lovers. Available in a black or white matte powder finish, it’s a real eye-catcher. Its 860 ml capacity makes the bottle a good travel companion on longer journeys.
Do you have any questions concerning this Drinking bottle RETUMBLER-GIBRALTAR black branded sample?
Do you have any questions concerning this Drinking bottle RETUMBLER-GIBRALTAR black branded sample?
General
| Product: | Drinking bottle RETUMBLER-GIBRALTAR black branded sample |
| Product number: | 52456-BK-UV |
| Product dimensions: | 255 x 75 x 75 mm |
| Product weight: | 0.196 kg |
| Materials: | Stainless steel, plastic |
| Colours: | black, silver |
Packaging
| Packaging: | gift box |
| Product dimensions with packaging: | 265 x 80 x 80 mm |
| Product weight with packaging: | 0.262 kg |
| Dimensions per shipping carton: | 47 x 32 x 30 cm |
| Quantity per shipping carton: | 24 pieces |
| Carton weight: | 6 kg |
Properties
| BPA free: | |
| Brand: | RETUMBLER |
| Capacity: | 860 ml |
| Dishwasher safe: | |
| Leakproof: | |
| Micro powder coating: | |
| Recycling rate: | 92 % |
| Suitable for carbonated drinks: |
Purchase:
| Customs tariff number: | 73239300 |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer: | Reflects GmbH Toyota-Allee 54, 50858 Köln, Germany info@reflects.com https://www.reflects.com |

