Calculate / order branding
Lunch Kit RE98-LAUDAT black
Product number: 52581
- Capacity: 2x 500 ml
- Large containers: 2
- Cutlery set
- Rubber band
Branded samples available:
Request Stock …
| Quantity | Unit price (stock) |
|---|---|
| from 1 | €6.32 |
| from 50 | €5.73 |
| from 250 | €5.51 |
| from 500 | €5.28 |
| from 1,000 | €5.06 |
| from 2,500 | €4.82 |
| from 5,000 |
Prices excluding VAT and shipping costs
Black lunch box with bamboo and cutlery
Whether for work, school or leisure - lunch boxes are everyday items for many people and have a long service life. Place your advertising message in the everyday life of your customers and make them happy with our all-rounder RE98-Laudat.The lunch box contains two black 500 ml containers that are separated by a divider. Inside the separator is a black plastic cutlery set consisting of a knife, fork and spoon. To ensure that the cutlery is safely stowed away, the individual pieces of cutlery are clamped in matching holders. A food separator for one of the two boxes is also included.
The lid of the lunch box is made of bamboo and plastic. A special feature: plastic and bamboo can be separated, so all plastic components can easily be put in the dishwasher. The bamboo board can also be used as a cutting board.
For additional stability, the entire box is enclosed in a black rubber band.
The lid can be customised with CO2 laser engraving, UV or pad printing. The plastic food containers can be individualised with a pad print. A print can be made on the plastic buckle of the band.
Do you have any questions concerning this Lunch Kit RE98-LAUDAT black?
General
| Product: | Lunch Kit RE98-LAUDAT black |
| Product number: | 52581 |
| Product dimensions: | 185 x 106 x 94 mm |
| Product weight: | 0.403 kg |
| Materials: | bamboo, plastic |
| Colours: | black, brown |
Packaging
| Packaging: | in gift box |
| Product dimensions with packaging: | 194 x 117 x 105 mm |
| Product weight with packaging: | 0.472 kg |
| Dimensions per shipping carton: | 61.5 x 42 x 33.5 cm |
| Quantity per shipping carton: | 30 pieces |
| Carton weight: | 15.25 kg |
Properties
| BPA free: | |
| Brand: | RE98 |
| Capacity: | 2x 500 ml |
| Cutlery set: | |
| Large containers: | 2 |
| Rubber band: |
Branding
| Branding types: | Laser engraving CO2, Pad printing, UV digital printing |
| Branding colours: | up to 5 |
| Handling category: | B |
| Branding options: | UV direct printing 3, laser engraving CO2 < 4cm², laser engraving CO2 < 8cm², pad printing L (1c), pad printing L (2c), pad printing S (1c), pad printing S (2c) |
Purchase:
| Customs tariff number: | 39249000 |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer: | Reflects GmbH Toyota-Allee 54, 50858 Köln, Germany info@reflects.com https://www.reflects.com |
Safety instructions:
| The bamboo lid is not dishwasher safe. |
| This product is not suitable for microwave use. |
| To avoid scalding, do not fill with food that is too hot. |











