Calculate / order branding
Drinking bottle RETUMBLER-CASAN grey
Product number: 52129-GY
- Capacity: 500 ml
- Leakproof
- Suitable for carbonated drinks
- Loop
- Dishwasher safe
- One-handed operation
Branded samples available:
Request Stock …
| Quantity | Unit price (stock) |
|---|---|
| from 1 | €12.24 |
| from 20 | €11.12 |
| from 100 | €10.68 |
| from 250 | €10.23 |
| from 500 | €9.80 |
| from 1,000 | €9.35 |
| from 2,500 |
Prices excluding VAT and shipping costs
The RETUMBLER CASAN is the ideal sports and everyday companion for anyone who doesn’t want to compromise on comfort while on the go. The bottle holds 500 ml, is made of high-quality Tritan, and impresses with its robust, long-lasting quality - while remaining pleasantly lightweight.
The smart sports cap can be opened with one hand and offers extra protection: a small safety clip prevents the flip-top lid from opening unintentionally. This keeps the bottle reliably leak-proof, even when you’re out and about or carrying it in a fully packed backpack.
The integrated carrying loop ensures the CASAN is always close at hand. Whether water, spritzers, or sparkling soft drinks: the bottle is suitable for carbonated beverages and, thanks to its durable material, can handle any activity. After use, it simply goes in the dishwasher.
Thanks to the wide range of decoration options - from pad printing and UV digital printing to UV digital printing 360° - the RETUMBLER CASAN becomes an ideal promotional item. It is also delivered in a high-quality gift box.
Do you have any questions concerning this Drinking bottle RETUMBLER-CASAN grey?
The smart sports cap can be opened with one hand and offers extra protection: a small safety clip prevents the flip-top lid from opening unintentionally. This keeps the bottle reliably leak-proof, even when you’re out and about or carrying it in a fully packed backpack.
The integrated carrying loop ensures the CASAN is always close at hand. Whether water, spritzers, or sparkling soft drinks: the bottle is suitable for carbonated beverages and, thanks to its durable material, can handle any activity. After use, it simply goes in the dishwasher.
Thanks to the wide range of decoration options - from pad printing and UV digital printing to UV digital printing 360° - the RETUMBLER CASAN becomes an ideal promotional item. It is also delivered in a high-quality gift box.
Do you have any questions concerning this Drinking bottle RETUMBLER-CASAN grey?
General
| Product: | Drinking bottle RETUMBLER-CASAN grey |
| Product number: | 52129-GY |
| Product dimensions: | 233 x 70 x 66 mm |
| Product weight: | 0.144 kg |
| Materials: | Tritan, plastic, silicone |
| Colours: | grey |
Packaging
| Packaging: | gift box |
| Product dimensions with packaging: | 236 x 67 x 67 mm |
| Product weight with packaging: | 0.199 kg |
| Dimensions per shipping carton: | 41 x 41 x 56 cm |
| Quantity per shipping carton: | 50 pieces |
| Carton weight: | 11.8 kg |
Properties
| BPA free: | |
| Brand: | RETUMBLER |
| Capacity: | 500 ml |
| Dishwasher safe: | |
| Leakproof: | |
| Loop: | |
| One-handed operation: | |
| Suitable for carbonated drinks: | |
| Tritan: |
Branding
| Branding types: | Pad printing, UV digital printing |
| Branding colours: | up to 5 |
| Handling category: | B |
| Branding options: | UV direct printing 4, UV direct printing 180°, UV direct printing 360°, pad printing L (1c), pad printing S (1c) |
Purchase:
| Customs tariff number: | 39249000 |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer: | Reflects GmbH Toyota-Allee 54, 50858 Köln, Germany info@reflects.com https://www.reflects.com |
Safety instructions:
| If you fill carbonated beverages inside, always be careful with the lid. The lid might be under pressure. |
| The product is not suitable for milk or baby food because these foods leave a residue that can only be removed with a very intensive cleaning. |
| This product is not suitable for microwave use. |










