Calculate / order branding
2-in-1 Charging Cable REEVES-EVERETTE II white
Product number: 52731-WE
- Bottle opener
- USB-C Connector
- Split Ring: Ø 25 mm
Request Stock …
| Quantity | Unit price (stock) |
|---|---|
| from 1 | €2.96 |
| from 100 | €2.69 |
| from 500 | €2.58 |
| from 1,000 | €2.48 |
| from 2,500 | €2.37 |
| from 5,000 | €2.27 |
| from 10,000 |
Prices excluding VAT and shipping costs
The clever 2-in-1 USB-C charging cable with integrated bottle opener
The REEVES-EVERETTE II combines practical technology and creative design in a compact promotional item that can be attached directly to your keyring. The USB-C to USB-C cable impresses with a powerful charging capacity of up to 60 watts, making it ideal for smartphones, tablets or notebooks with Power Delivery (fast charging standard). This makes it the perfect companion for modern work and everyday life.But the cable can do more: The integrated crown cap opener creates a real surprise effect and turns the REEVES-EVERETTE II into an innovative promotional item that perfectly combines function and fun.
Made from ABS plastic, the cable is versatile, robust and ready for logos. With the practical keyring, it is always ready for use – whether on the go, at trade fairs or in the office. The generous branding area is suitable for UV printing or pad printing and offers plenty of space for branding and strong brand messages. This turns an everyday gadget into a stylish, customizable brand accessory.
Do you have any questions concerning this 2-in-1 Charging Cable REEVES-EVERETTE II white?
General
| Product: | 2-in-1 Charging Cable REEVES-EVERETTE II white |
| Product number: | 52731-WE |
| Product dimensions: | 45 x 45 x 11 mm |
| Product weight: | 0.018 kg |
| Materials: | metal, plastic |
| Colours: | white |
Packaging
| Packaging: | polybag |
| Product dimensions with packaging: | 85 x 80 x 10 mm |
| Product weight with packaging: | 0.019 kg |
| Dimensions per shipping carton: | 50 x 40 x 20 cm |
| Quantity per shipping carton: | 500 pieces |
| Carton weight: | 12 kg |
Properties
| Bottle opener: | |
| Brand: | REEVES |
| Split Ring: | Ø 25 mm |
| USB-C Connector: |
Branding
| Branding types: | Pad printing, UV digital printing |
| Branding colours: | up to 5 |
| Handling category: | B |
| Branding options: | UV direct printing 2, pad printing S (1c), pad printing S (2c) |
Purchase:
| Customs tariff number: | 85444290 |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer: | Reflects GmbH Toyota-Allee 54, 50858 Köln, Germany info@reflects.com https://www.reflects.com |
Safety instructions:
| Avoid contact with liquids. |
| Don't throw the article into the fire. |
| If heat, discolouration, deformation, or other defects occur during loading or storage, the device will not be used further. |
| Keep the device away from children and pets. |
| Never modify or open this article. |








