Calculate / order branding
Torch REEVES-FORLI
Product number: 52191
- Lumens: 80
- LED colour: white
- Battery: included
- Loop
Request Stock …
| Quantity | Unit price (stock) |
|---|---|
| from 1 | €3.23 |
| from 100 | €2.93 |
| from 500 | €2.82 |
| from 1,000 | €2.70 |
| from 2,500 | €2.58 |
| from 5,000 | €2.46 |
| from 10,000 |
Prices excluding VAT and shipping costs
General
| Product: | Torch REEVES-FORLI |
| Product number: | 52191 |
| Product dimensions: | 85 x 25 x 25 mm |
| Product weight: | 0.063 kg |
| Materials: | aluminium, plastic |
| Colours: | black |
Packaging
| Packaging: | gift box |
| Product dimensions with packaging: | 95 x 31 x 30 mm |
| Dimensions per shipping carton: | 38.5 x 23 x 20 cm |
| Quantity per shipping carton: | 100 pieces |
| Carton weight: | 6.5 kg |
Properties
| Batteries: | 3x AAA (2011) |
| Battery: | included |
| Brand: | REEVES |
| LED colour: | white |
| Loop: | |
| Lumens: | 80 |
Branding
| Branding types: | Laser engraving |
| Branding colours: | up to 1 |
| Handling category: | B |
| Branding options: | laser engraving < 8cm² |
Purchase:
| Customs tariff number: | 85131000 |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer: | Reflects GmbH Toyota-Allee 54, 50858 Köln, Germany info@reflects.com https://www.reflects.com |
Safety instructions:
| Don't look into the LED light. LED radiation can lead to eye injuries. |
| Do not mix old batteries with new ones. |
| Do not throw the flashlight or battery into the fire. |
| Don’t aim at others' eyes! Never direct the beam into the eyes of humans/animals. |
| Please note the correct polarity. |




